• Niektóre firmy windykacyjne i pożyczkowe prowadzą działania na granicy swoich uprawnień lub nawet poza prawem.

  • Bezpodstawne nękanie przez firmę windykacyjną zdarza się coraz częściej. Pamiętaj, że masz prawo chronić swoje interesy.

  • Zaskarżenie działań windykatora jest co raz powszechniejsze. Niejednokrotnie może być także podstawą do umorzenia części zadłużenia. Pod warunkiem jednak, że doprowadzisz do postępowania sądowego

  • Nie masz obowiązku wpuszczać windykatora do domu, ani z nim rozmawiać. Nękanie i zastrasznie cię przez pracownika windykacji może być podstawą do umorzenia długów lub zmniejszenia ich wymiaru.

Kiedy windykacja będzie do Ciebie dzwonić?

Bezpodstawne nękanie przez firmę windykacyjną to coraz częstsza praktyka. W dzisiejszych czasach niezwykle łatwo wpaść w spiralę zadłużenia. Na każdym kroku spotkać można reklamy firm pożyczkowych i parabanków, które oferują kredyty od ręki. Bez sprawdzania w Biurze Informacji Kredytowej, bez konieczności dostarczania zaświadczenia o wysokości zarobków. Wystarczy kilka chwil, aby otrzymać kredyt lub pożyczkę. Wiele osób korzysta z oferty parabanków z myślą, że zastrzyk gotówki rozwiąże ich problemy finansowe, a niskie raty kredytu zostaną szybko spłacone i nie obciążą domowego budżetu. W praktyce jest jednak zupełnie inaczej. Największym problemem jest zaciągnie pożyczek w celu pokrycia poprzednich zobowiązań, które przekraczają możliwości finansowe. Powoduje to powstanie pętli kredytowej. W ten sposób spirala długów zacieśnia się i w pewnym momencie dochodzi do sytuacji, w której zobowiązania są tak wysokie, że środki finansowe nie pozwalają na ich pokrycie.

Wierzyciel nie będzie czekał na spłatę rat po terminie!

Gdy upłynie termin spłaty zobowiązania, w zasadzie w każdym momencie można spodziewać się kontaktu ze strony wierzyciela. Będzie dążył do odzyskania wierzytelność. Początkowo będziesz otrzymywał sms-y wzywające do spłaty. Najczęściej jednak wierzyciele oddają zadłużenie do windykacji firmie, która się w tym specjalizuje. Często też wierzyciel posiada swoje działy windykacyjne. Nazbyt często spotkać się można z sytuacją, w której firmy te nadużywają swoich uprawnień, aby odzyskać dług. Bezpodstawne nękanie przez firmę windykacyjną to przykład takiego działania. Kilka maili dziennie, korespondencja pocztowa, ciągłe telefony – w pewnym momencie jako dłużnik możesz odnieść wrażenie, że zostałeś otoczony przez firmę windykacyjną. Zwykle zastanawiasz się, skąd wziąć środki na spłatę zobowiązań. Natomiast zwykle dłużnik często znajduje się w niezwykle trudnej sytuacji finansowej, gdy dochody nie wystarczają na pokrycie bieżących potrzeb. Powinieneś wiedzieć, na co może pozwolić sobie windykator, a kiedy działa na granicy lub wbrew prawu.

Czy muszę odbierać telefony od windykacji?

Ciągłe telefony od pracowników windykacji są prawdziwą zmorą osób zadłużonych. Natomiast stosowane przez nich metody często przybierają charakter nękania. Opryskliwy ton rozmów windykacji powoduje duży stres wśród przekredytowanych. Jeżeli zastanawiasz się czy masz obowiązek rozmawiać z windykatorem, przeczytaj koniecznie ten artykuł. Przede wszystkim w polskim prawie windykacja jest definiowana jako negocjacje spłaty zadłużenia. W tym kontekście windykator nie ma żadnych dodatkowych uprawnień, a Ty nie masz żadnego obowiązku z nimi rozmawiać. Jeżeli kontakty telefoniczne z ich strony są zbyt częste nie musisz ich odbierać. Nie masz żadnego obowiązku odbierania telefonów, zwłaszcza jeżeli są to rozmowy ciężkie i wiesz, że nie pomogą Ci w spłacie zadłużenia. Z prawnego punktu widzenia nie musisz rozmawiać z windykacją. A jeżeli nie odbierasz telefonów albo zrywasz połączenie, to nie stanowi to podstawy do pogorszenia Twojej sytuacji. Oczywiście jeżeli zamierzasz w niedługim czasie spłacić dług lub zależy ci na zawarciu ugody, nie unikaj telefonów. Pamiętaj jednak, że wierzyciel ma prawo się z Tobą kontaktować i wywierać presję.

Czy muszę wpuszczać windykatora do domu?

Musisz wiedzieć, że windykacja terenowa, którą stosują zarówno banki jak i firmy pozabankowe, jest często działaniem wykraczającym poza prawo. Jako dłużnik nie masz obowiązku wpuszczać, ani rozmawiać z windykatorem – zwłaszcza jeżeli przyszedł do Twojego domu! Windykatorzy poprzez wizyty osobiste starają się Ciebie zastraszyć, aby odzyskać dług. Nigdy nie otwieraj drzwi, a jeżeli już to zrobisz poinformuj go, że dzwonisz na policję. Masz pełne prawo chronić swoją prywatność, pomimo tego że nie wywiązujesz się ze zobowiązań finansowych. Pamiętaj, że windykacja terenowa nie ma żadnych dodatkowych praw, jakie ma na przykład komornik. To od Twojej dobrej woli zależy czy będziesz z nim rozmawiać czy też nie.

Windykacja mnie zastrasza i nęka - jak się bronić?

Przysługuje Ci pełne prawo do obrony Twoich interesów pomimo niespłacanych długów. Z doświadczenia wiemy, że windykacja posuwa się do najbardziej prymitywnych metod. Czasem dochodzi do pytania o Ciebie sąsiadów lub wydzwaniania do zakładu pracy. Zdarza się także, że windykatorzy przyklejają naklejki na drzwi Twojego mieszkania lub w klatce schodowej. Takie działanie jest podstawą, abyś to Ty przeszedł lub przeszła do ataku. Takie incydenty należy sfotografować i zawiadomić Policję. Masz także prawo złożyć pozew przeciwko wierzycielowi na metody, które stosuje windykacja. Zadłużenie jakie posiadasz, nie powoduje że jesteś obywatelem gorszej kategorii i nie tracisz w związku z tym żadnych praw. Z pomocą mogą także przyjść Ci instytucje państwowe, takie jak UOKiK – warto znać swoje prawa, aby walczyć przed zastraszaniem i nękaniem przed windykacją.

Mój dług został sprzedany - co dalej?

Normą na polskim rynku jest sprzedaż długów do tzw. wierzycieli wtórnych. Ma to miejsce kiedy wierzyciel Twojego kredytu lub pożyczki sprzedaje dług do firmy windykacyjnej lub funduszu, który takie zobowiązania gromadzi. Wbrew pozorom to dobra wiadomość, ponieważ przy takich transakcja często dochodzi do przeoczenia wymogów prawnych, co jest podstawą do umorzenia długu lub zmniejszenia kosztów. Dodatkowo, firm windykacyjne licząc na Twoją nieświadomość naliczają dodatkowe koszty, które są bezprawne. W takiej sytuacji należy doprowadzić do sytuacji, aż wierzyciel wtórny wejdzie na drogę sądową. Ty natomiast powinieneś lub powinnaś złożyć sprzeciw wobec nakazy zapłaty jaki otrzymasz, a następnie przed sądem dowieść bezprawne działania windykacji. Pamiętaj, że windykatorzy to prywatne firmy, które bazują na nękaniu Cię oraz zastraszania, co także jest podstawą od umorzenia długu.

Bezpodstawne nękanie przez firmę windykacyjną – podpowiadamy, jak uchronić się przed nieuczciwymi działaniami

Dochody firm windykacyjnych uzależnione są od ilości wyegzekwowanych wierzytelności, dlatego szczególną uwagę zwracają na skuteczność prowadzonych działań. Poza tym, ze względu na dużą konkurencję na rynku, to właśnie skuteczność jest jednym ze sposób na wyróżnienie się wśród innych firm o podobnym lub takim samym profilu działalności. Niestety niektóre firmy windykacyjne dopuszczają się działań na granicy prawa, często przekraczając swoje uprawnienia, w celu jak najszybszego odzyskania wierzytelności. Pamiętaj, że bezpodstawne nękanie przez firmę windykacyjną nie powinno mieć miejsca! Dłużnicy również posiadają swoje prawa. Na ich straży stoją firmy antywindykacyjne, które pomagają wyjścia z zadłużenia, nawet w bardzo trudnych i skomplikowanych sprawach.
Oddłużenie, w przeciwieństwo do zadłużenia, które jest stosunkowo proste i łatwe, to procedura bardziej skomplikowana i wymaga posiadania wiedzy prawnej. Dłużnicy często nie zdają sobie sprawy z możliwości i działań, jakie mogą podjąć, aby ustabilizować swoją sytuację finansową. Przykładem takiej instytucji jest upadłość konsumencka, która po spełnieniu przesłanek wskazanych w ustawie, a także przeprowadzeniu postępowania oddłużeniowego, umożliwia pozbycie się długów i rozpoczęcie nowego życia, bez kontaktu ze strony wierzycieli.

Windykacja na koszt dłużnika - czy to legalne?

Co raz popularniejszą usługą wśród firm windykacyjnych jest windykacja na Twój koszt. W myśl tej usługi, poza kwotą zadłużenia firma windykacyjna domaga się także kosztów działań, które zwykle opłacałby wierzyciel. Czy to legalne i czy musisz takie koszty ponosić? Zdecydowanie nie! W takiej sytuacji musisz odpowiedzieć firmie windykacyjnej wysyłając list polecony, w którym uznajesz dodatkowe koszty za bezprawne. Możesz też skorzystać z usług profesjonalnej kancelarii prawnej. Pamiętaj, że roszczenia firm windykacyjnych są często zbyt wysokie i wykraczają poza granice określone w polskim prawie. Niestety dłużnicy często o tym nie wiedzą i stają się ofiarą nękania przez windykację. Powinieneś jednak znać swoje prawa i stosować rozwiązania oddłużeniowe i antywindykacyjne.

Długi – jak z nich wyjść i które nie podlegają umorzeniu?

Czytaj więcej

Problem ze spłatą kredytu – co dalej?

Czytaj więcej

Długi – jak z nich wyjść i które nie podlegają umorzeniu?

Czytaj więcej