• Niektóre firmy windykacyjne i pożyczkowe prowadzą działania na granicy swoich uprawnień lub nawet poza prawem.

  • Bezpodstawne nękanie przez firmę windykacyjną zdarza się coraz częściej. Pamiętaj, że masz prawo chronić swoje interesy.

  • Zaskarżenie działań windykatora jest co raz powszechniejsze. Niejednokrotnie może być także podstawą do umorzenia części zadłużenia. Pod warunkiem jednak, że doprowadzisz do postępowania sądowego

Bezpodstawne nękanie przez firmę windykacyjną to coraz częstsza praktyka. W dzisiejszych czasach niezwykle łatwo wpaść w spiralę zadłużenia. Na każdym kroku spotkać można reklamy firm pożyczkowych, parabanków, które oferują kredyty w zasadzie od ręki, bez sprawdzania w Biurze Informacji Kredytowej, bez konieczności dostarczania zaświadczenia o wysokości zarobków. Wystarczy kilka chwil, aby otrzymać kredyt. Wiele osób korzysta z oferty parabanków z myślą, że zastrzyk gotówki rozwiąże ich problemy finansowe, a niskie raty kredytu zostaną szybko spłacone i nie obciążą domowego budżetu. W praktyce jest jednak zupełnie inaczej. Największym problemem jest zaciągnie pożyczek w celu pokrycia poprzednich zobowiązań, które przekraczają możliwości finansowe. W ten sposób spirala długów zacieśnia się i w pewnym momencie dochodzi do sytuacji, w której zobowiązania są tak wysokie, że środki finansowe nie pozwalają na ich pokrycie.

Wierzyciel nie będzie czekał na spłatę rat po terminie!

Gdy upłynie termin spłaty zobowiązania, w zasadzie w każdym momencie można spodziewać się kontaktu ze strony wierzyciela, który będzie chciał odzyskać wierzytelność. Najczęściej jednak wierzyciele oddają zadłużenie do windykacji firmie, która się w tym specjalizuje. Nazbyt często spotkać się można z sytuacją, w której firmy te nadużywają swoich uprawnień, aby odzyskać dług. Bezpodstawne nękanie przez firmę windykacyjną to przykład takiego działania. Kilka maili dziennie, korespondencja pocztowa, ciągłe telefony – w pewnym momencie dłużnik ma wrażenie, że został otoczony przez firmę windykacyjną, zastanawia się, skąd wziąć środki na spłatę zobowiązań, często znajdującą się w niezwykle trudnej sytuacji finansowej, gdy dochody nie wystarczają na pokrycie bieżących potrzeb.

Bezpodstawne nękanie przez firmę windykacyjną – podpowiadamy, jak uchronić się przed nieuczciwymi działaniami

Dochody firm windykacyjnych uzależnione są od ilości wyegzekwowanych wierzytelności, dlatego szczególną uwagę zwracają na skuteczność prowadzonych działań. Poza tym, ze względu na dużą konkurencję na rynku, to właśnie skuteczność jest jednym ze sposób na wyróżnienie się wśród innych firm o podobnym lub takim samym profilu działalności.
Niestety niektóre firmy windykacyjne dopuszczają się działań na granicy prawa, często przekraczając swoje uprawnienia, w celu jak najszybszego odzyskania wierzytelności. Pamiętaj, że bezpodstawne nękanie przez firmę windykacyjną nie powinno mieć miejsca! Dłużnicy również posiadają swoje prawa. Na ich straży stoją firmy antywindykacyjne, które pomagają wyjścia z zadłużenia, nawet w bardzo trudnych i skomplikowanych sprawach.
Oddłużenie, w przeciwieństwo do zadłużenia, które jest stosunkowo proste i łatwe, to procedura bardziej skomplikowana i wymaga posiadania wiedzy prawnej. Dłużnicy często nie zdają sobie sprawy z możliwości i działań, jakie mogą podjąć, aby ustabilizować swoją sytuację finansową. Przykładem takiej instytucji jest upadłość konsumencka, która po spełnieniu przesłanek wskazanych w ustawie, a także przeprowadzeniu postępowania oddłużeniowego, umożliwia pozbycie się długów i rozpoczęcie nowego życia, bez kontaktu ze strony wierzycieli.

Długi – jak z nich wyjść i które nie podlegają umorzeniu?

Czytaj więcej

Problem ze spłatą kredytu – co dalej?

Czytaj więcej

Długi – jak z nich wyjść i które nie podlegają umorzeniu?

Czytaj więcej