• Antywindykacja to zbiór działań zmierzających do odzyskania równowagi finansowej przez osobę zadłużoną.

  • Windykacja jest niezwykle stresująca dla osób posiadających zadłużenia.

  • Ciągłe telefony, smsy, korespondencja, a także wizyty w domu dłużnika to najczęstsze formy windykacji.

  • Sprzeciw od nakazu zapłaty, podważenie zasadności naliczonych kosztów, czy zakwestionowanie słuszności długów lub wskazanie braków w dokumentacji – to tylko część działań.

  • Skuteczna pomoc wymaga wielowymiarowej analizy sytuacji dłużnika.

Antywindykacja to postępowanie mające na celu pomoc osobom zadłużonym, niepotrafiącym poradzić sobie z długami. Jest formą obsługi prawnej, w trakcie której dłużnik poznaje możliwości działania. Brak środków finansowych na spłatę zadłużenia wcale nie oznacza, że nie ma wyjścia z sytuacji. Wyróżnić można wiele instytucji, które pomagają osobom w szczególnie trudnej i skomplikowanej sytuacji majątkowej. Otrzymałeś nakaz zapłaty? Komornik chce zlicytować Twój dom? Obawiasz się, że nawet po przeprowadzeniu postępowania egzekucyjnego Twoje długi nie zostaną spłacone? Zobacz, jak bronić się przed działaniami firm windykacyjnych.

Na czym polega antywindykacja?

Fakt posiadania niespłaconego długu nie oznacza, że pracownicy firm windykacyjnych mogą nękać Cię telefonami o każdej porze dnia i nocy, a komornik nadużywać swoich uprawnień, aby jak najszybciej ściągnąć zadłużenie. Przede wszystkim należy zauważyć, że dłużnik, jak każdy podmiot, ma swoje prawa. Nawet w trakcie postępowania egzekucyjnego Kodeks postępowania cywilnego wyróżnia szereg przedmiotów wyłączonych spod egzekucji, czyli takich, których komornik nie ma prawa zlicytować.
Działania antywindykacyjne prowadzone są w celu ochrony interesów dłużnika, który również może paść ofiarą nieuczciwych działań lub działań na granicy prawa, prowadzonych przez firmy windykacyjne.
Otrzymałeś nakaz zapłaty? Nie wiesz skąd pochodzi zadłużenie i co dalej zrobić? Nie zostałeś poinformowany korespondencyjnie o prowadzonym postępowaniu, a sąd wydał wyrok bez twojego udziału w sprawie? Pamiętaj o tym, że na wszelkie pisma z sądu lub od wierzyciela należy reagować! Nie wolno czekać, aż problem sam się rozwiąże. Warto zgłosić się do profesjonalnego pełnomocnika, który wniesie zarzuty bądź sprzeciw od wydanego nakazu zapłaty. To jednak wyłącznie przykład działań antywindykacyjnych, jakie można podjąć.

Sprawdź, co możesz zrobić, aby ustabilizować swoją sytuację finansową

Zadłużenie to poważny problem, którego nie można bagatelizować. Należy pamiętać o tym, że wierzyciel zawsze będzie dążył do odzyskania swoich środków. Antywindykacja to szansa to poradzenie sobie z długami w różnych, trudnych sytuacjach.

Jeśli nie wiesz co zrobić, uważasz, że nie masz wyjścia, a długi ciągle rosną, skontaktuj się ze specjalistami, którzy pomogą Ci ustabilizować twoją sytuację finansową, pokażą szeroki wachlarz rozwiązań. Za przykład można podać upadłość konsumencką – jest to instytucja, która umożliwia uwolnienie się od zadłużenia, bez konieczności przeprowadzania postępowania egzekucyjnego. W pewnych przypadkach, jeśli wskazuje na to szczególna sytuacja dłużnika, gdy brak jest możliwości dokonywania jakichkolwiek spłat w trakcie postępowania oddłużeniowego, Twoje zobowiązania mogą być umorzone nawet bez ustalania planu spłaty wierzycieli!

Bezpodstawne nękanie przez windykację

Czytaj więcej

Problem ze spłatą kredytu – co dalej?

Czytaj więcej

Długi – jak z nich wyjść i które nie podlegają umorzeniu?

Czytaj więcej