Postępowanie upadłościowe, co należy zrobić zanim ogłosisz upadłość?


Co zrobić przed

Poniżej przedstawiamy zbiór punktów, których przestrzeganie znacząco zwiększy Twoje szanse na pomyślne ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

 1. Odśwież sobie wiedzę o wszystkich długach jakie posiadasz oraz skompletuj wszystkie umowy kredytowe i pożyczkowe (więcej o dokumentach w zakładce „Jakie dokumenty należy przygotować do wniosku o upadłość konsumencką?”)
 2. Kompletuj wszelkie pisma windykacyjne, monity, itd.
 3. Wystąp o aktualny raport BIK (www.bik.pl) z wykazem wszystkich zobowiązań
 4. Wystąp do banków i firm pozabankowych o wystawienie zaświadczeń z aktualnym saldem zadłużenia
 5. Przejawiaj aktywność cechującą starannego dłużnika, tzn. podejmuj aktywności, które w ocenie sądy będą stawiały Cię w świetle osoby starającej się dojść do porozumienia z wierzycielami. Nie unikaj kontaktów z windykatorami, podejmuj próby spłacania choć pewnej części swoich zobowiązań
 6. Gromadź wszelkie dokumenty, które mogą zaświadczyć o złej życiowej w jakiej się znalazłeś. Np. zaświadczenia od lekarzy, szpitali.
 7. Zastanów się czy znajdziesz świadków, którzy mogą potwierdzić niesprzyjające warunki, w jakich się znalazłeś. 

Na Twoją korzyść wpływa każde obiektywne zdarzenie lub stan, które mogło przyczynić się do Twojej niewypłacalności. Zwłaszcza, kiedy będziesz w stanie je udowodnić. Najbardziej „solidnymi” podstawami do ogłoszenia upadłości są dla sądy takie przesłanki jak:

 • Nieoczekiwana utrata dochodu Twoja lub bliskiej Ci osoby
 • Czynniki narażające Cię na ponadprzeciętny stres
 • Inne osoby na utrzymaniu
 • Zły stan zdrowia
 • Depresja
 • Choroby psychiczne (także problem alkoholowy, hazard, nadużywanie narkotyków)
 • Pozostanie ofiarą oszustwa

Konkretne działania jakie powinieneś podjąć są uzależnione od sytuacji, w jakiej się znajdujesz. W razie wątpliwości zadaj pytanie klikając „Zadaj pytanie” lub skontaktuj się z nami klikając w “Kontakt“.