Jak wyjść z długów. Poznaj nasze 4 sposoby - Przekredytowani

Wyjście z długów nie jest zadaniem prostym, szczególnie w sytuacji, gdy dłużnika musi spłacać kilka kredytów. W artykule prezentujemy nasze sposoby na oddłużenie.

Jak wyjść z długów – to pytanie zadają sobie dłużnicy, którzy posiadają skomplikowaną sytuację finansową i nie są w stanie na bieżąco regulować zobowiązań. Niestety nazbyt często dłużnicy wybierają najgorsze z możliwych rozwiązań – decydują się na zaciągnięcie kolejnego kredytu, w celu pokrycia bieżących długów. W efekcie dochodzi do jeszcze większego zadłużenia, ponieważ kolejny kredyt również trzeba spłacić. Niezaprzeczalnie, wpadając w spiralę zadłużenia, dłużnicy najczęściej korzystają z oferty tzw. chwilówek, które są wysokooprocentowane. Ich spłata to duży problem, ponieważ do oddania jest o wiele większa kwota, niż suma, którą otrzymał kredytobiorca. Taka jest specyfika szybkich pożyczek.

Jak wyjść z długów

Nasze sposoby, jak wyjść z długów

  1. Konsolidacja kredytów: oznacza połączenie kilku kredytów w jednej, którego rata jest niższa od sumy poszczególnych rat pojedynczych kredytów. Obecnie coraz więcej banków oferuje takie rozwiązanie, a dłużnikowi łatwiej jest spłacić niższą ratę, mimo że zobowiązanie jest rozłożone na dłuższy okres spłaty.
  2. Ugoda z wierzycielem: należy mieć na względzie, że to również w interesie wierzyciela jest odzyskanie należności, bez konieczności ponoszenia kosztów związanych z windykacją zadłużenia. Zawarcie ugody może polegać na zmniejszeniu wysokości raty zobowiązania i rozłożeniu płatności na dłuższy czas. W praktyce oznacza to, że zamiast raty w wysokości 200 złotych przez 10 miesięcy, dłużnik spłaca ratę w wysokości 100 złotych przez 20 miesięcy.
  3.  Wakacje kredytowe: polegają na odroczeniu płatności zobowiązania np. o jedną ratę. W ten sposób dłużnik może uzyskać czas na ustabilizowanie sytuacji finansowej.
  4. Upadłość konsumencka: ta instytucja jest odpowiedzią na potrzeby osób, które szukają rozwiązania jak wyjść z długów, posiadając skomplikowaną sytuację finansową. Należy dodać, że upadłość konsumencka to szansa na oddłużenie w sytuacji, gdy dłużnik nie posiada środków na spłatę jakichkolwiek zobowiązań.
Jak wyjść z długów - upadłość konsumencka

Upadłość konsumencka sposobem na oddłużeniem

Wyróżnić można wiele sposobów, jak wyjść z długów. Natomiast szansę oddłużenia w sytuacji, w której dłużnik nie posiada wystarczających środków na spłatę swoich wymagalnych zobowiązań stanowi jedynie ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Należy mieć na względzie, że wszystkie wskazane w poprzednim akapicie rozwiązania (oczywiście poza upadłością konsumencką) przyniosą efekty, ale tylko w sytuacji, gdy dłużnik posiada środki na ich uregulowanie.